Choď na obsah Choď na menu
 


Plánované opotrebovanie (rýchlošrot)

 

Obrázok

Kvalita sa vždy vyznačovala dlhou trvácnosťou. V dnešnom svete,
orientovanom predovšetkým na peniaze, sme sa stali svedkami niečoho,
čo v skutku nedáva žiadny zmysel. Áno, robíme veci nekvalitné, a to
len preto, aby sme ich museli kupovať stále dookola. Takto sa dnes
vyrábajú “verní zákaznící.”
Producenti, ktorí sú dnes zameraní hlavne na megaúspech sústredia
všetky svoje sily na to, aby predali svoj produkt, čo najväčšiemu
počtu zákazníkov. To by samo o sebe vôbec nevadilo, až kým sa nám do
cesty nepripletie čas. Produkt treba vyrobiť tak, aby sa zákazník, čo
najskôr vrátil a kúpil ho opäť, a to v čo najkratšom čase! Ak sa Vám
už teraz pred očami zobrazuje slovo KONZUM, máte to v hlave úplne v
poriadku. Samozrejme sa nebavíme o chlebe, masle a mlieku, hoci tie
jednorázové obaly ako Tetrapak, alobal a plast, v ktorých ich kupujeme
sa celkom nevymykajú tejto tématike.
Akonáhle zavítame do sveta mobilných telefónov, televízorov, áut a
počítačov dostáva “ plánované opotrebovanie “ nový rozmer. Mnohí z nás majú paušál od svojho mobilného operátora. Zmluvy, ktoré sa podpisujú na dva roky a počas ktorých sa splatí celá suma telefónu, sú zároveň komunikované s výrobcom, ten nastaví životnosť zariadenia na približne dva roky. V tom čase sa obvykle stáva, že nejaká súčiastka sa pokazí a oprava je samozrejme tak drahá, že jediné, čo bežnému človeku ostáva, je upísať sa na dva dalšie roky s novou hračkou. Tú dostaneme samozrejme za symbolické €. O tom, ako sa rieši pokrok a s ním spojená urýchlená zastaralosť v počítačovej sfére sa ani baviť netreba. Nový počítač treba každé dva až tri roky. "Veď na tej starej kraksni už nič nespustím!!!"

Kam sa ponáhľame???

Sústredenie sa na kvantitu robí svet okolo nás jedným velkým smetiskom, ktorého
obsah spôsobuje to, že naša generácia je akási chorá už od základu. Slovo recyklácia slúži len ako ospravedlnenie k neutíchajúcemu konzumovaniu produktov, ktoré majú na svet, v ktorom žijeme katastrofálne následky.

 

 

zdroj: http://gurasu.blogspot.com/2011/08/planovane-opotrebovanie-rychlosrot.html

 

 Kurvítka

Obrázok

 

Ďalej by som ešte  niečo rád v súvislosti s touto témou povedal o tzv. "kurvítkach", o ktorých sa hovorí, že sa pridávajú do výrobkoch aby sa pokazili nie moc neskoro po záruke. Veď predsa si kúpite nový výrobok :). Peniaze sa predsa musia točiť, aby sa nekonečne narastajúci dlh vládal splácať, takže keby Vám mali veci vydržať vyše 10 rokov , ako napríklad tie staré veci, malo by to zdrvujúci vplyv na ekonomiku. Ešte k tomu masívna kampaň prostredníctvom reklamy Vás presvedčí o tom,že ten mobil či to auto by ste si fakt už mali kúpiť nové, lebo budete vyčnievať z davu a nebudete "cool". Dnes sa už údajne dáva "kurvítkok" do výrobkov pre istotu viac a sú stále lepšie a lepšie maskované, aby si rôzny "domáci" majstri nerozoberali výrobky a neodstraňovali ich z nich. Predsa ide o to, aby človek nevedel si spraviť nič nech si len kupuje dookola nové veci a úplne dokonalá situácia je , keď si tie veci kupuje cez pôžičky. Konzum je jednoducho konzum a papáčikovia musia všetko papať a kupovať, aby mali pociť, že sú "šťastní".

Ľudia si dookola kupujú nové telefóny, alebo skôr hračičky s mnoha funkciami , ktoré ani nevyužívajú, ale aspoň sa im tam má viacej čo kaziť a už aj zabúdajú, že telefón je na telefonovanie a posielanie správ, pekne sa ožiarujú a hrajkajú...

Pokazené auto si väčšinou ľudia dávajú do servisov , kde im menia celé drahé kusy aj keď je pokazená malá súčiastka , ktorá sa dá s trochou chcenia spraviť alebo menia kusy aj keď netreba, ale tak človek tam nevidí, tak berie čo mu povedia. Alebo si vymenia , lebo potrebujú pre seba. Nikdy by som nedával auto do servisu, treba si nájsť spolahlivého človeka, ktorý robí s autami, vyzná sa do nich a spraví Vám ich jednak lepšie a jednak lacnejšie....

O ostatných výrobkoch škoda hovoriť, je to veľmi podobné a už aj veľmi neplatí , že drahší výrobok aj dlhšie vydrží , predsa je ešte lepšie keď musíte kúpiť drahý výrobok tak isto často ako ten lacný.

Taký počítač niektorí "maniaci" menia aj každý rok, lebo však už je starý, na nákupy oblečenia, treba chodiť predsa často a pravidelne, najlepšie takto užitočne stráviť víkend.

 

Už som len zvedavý kedy sa ten nekonečný rast zastaví a ľudia začnú skôr robiť bojkot tohto systému , vtedy sa začnú diať veci a bude len na ľuďoch či sa nechajú chytiť do ďalšej pasce alebo už budú vyspelejší a menej ovplyvniteľní rečička, hrami a médiami.

 

Obrázok

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.